Radionica "ZAŠTO NAM JE ŠKOLA VAŽNA"

Danas, 23.11.2016. godine održana je radionica u našoj školi  ZAŠTO NAM JE ŠKOLA VAŽNA.Međunarodni dan djeteta, 20. novembar, u našoj školi se svake godine obilježava na različite načine. Ove 2016/2017. školske godine uključili smo se u realizaciju aktivnosti koje podržavaju projekt „Dostupno i kvalitetno obrazovanje za djevojčice i dječake Rome“ uz podršku Save the Children . Naša škola se aktivno uključila u planiranje i realizaciju radionice koja je ponudila neke  odgovore na pitanje  „  Zašto nam je škola važna?“

23
Radionicu su modelirale nastavnice OŠ „Kreka“ Alma Švraka i Azra Ušanović uz aktivno učešće direktora i pedagoga škole u organizaciji i realizaciji radionice. Urađen je plan i detaljna razrada programskih aktivnosti. Određen je termin realizacije za 23.11. sa početkom u 12, 45.

33
Ciljevi radionice:
1. Podizanje svjesnosti o značaju obrazovanja svakog pojedinca
2. Animiranje roditelja, predstavnika lokalne zajednice, nevladinih organizacija na aktivnije učešće u životu i radu škole
3. Prevencija nepoželjnih oblika ponašanja kod djece
4. Upoznavanje šire javnosti sa programom rada i realizacijom programa obrazovanja po projektu OPNO

EVALUACIJA:
Na osnovu mišljenja učesnika radionice, moderatorice i učesnici zaslužili sve pohvale za ideju i način animiranja i okupljanja različitih interesnih i starosnih grupa. Vođena je konstruktivna diskusija koja je urodila idejama u cilju pokušaja rješenja za našu školu najvažnijeg pitanja u smislu ne pohađanja škole za obveznike osnovnog obrazovanja. Predstavnik MZ je zauzeo stav i inicijativu da će preko MZ animirati roditelje na upis djece prispjele za školu kao i mogućnost obrazovanja putem projekta OPNO. Predstavnica NVO Euro-Rom se obavezala održari radionicu savjetodavnog tipa za žene Romkinje o značaju obrazovanja kao načina oslobađanja okova siromaštva.

Radionica završena porukom da svaki pojedinac snosi odgovornost i da smo svi u prilici u svoje ime učiniti nešto što bi bilo dovoljno za početak. Odgledan je još jedan video klip sa porukom „Dijete radi, što dijete vidi!“